Поради

Рухова активність – здоровий спосіб життя – здорова нація

Однією з основнихознак здорового способу життя є висока фізична активність – рух. Величезні можливості ,закладені в організмі кожної людини, можуть бути реалізовані у здоров’я й активне довголіття тільки за умови постійних фізичних навантажень. На жаль, більшість людей ведуть малорухливийспосіб життя.

Сприяє низькому рівні фізичної активності науково-технічний прогрес – автоматизація промисловості, розвиток транспорту, механізація домашньої праці, телефонізація, телебачення, що скоротили до мінімуму рухову активність людини.

Гіподинамія (мала рухливість) призводить до збільшення навантаження на серцевий м’яз. Коли людина ходить, бігає чи займається фізичними вправами, м’язи, натискаючи на судини (вени, артерії, що знаходяться поруч з м’язами), допомагають серцю перекачувати кров на периферію, а венами – до серця. Коли людина не рухається, цього не відбувається, серце швидкозношується, виконуючи важку роботу, а йому за хвилину доводиться перекачувати 4-5 л крові. Під час роботи м’язів відбувається «згорання» тієї енергії, що надходить з їжею. При малорухомому способі життя, незбалансованому харчуванні запаси енергіїв ідкладаються у вигляді жирів (надмірна вага), холестерину в судинах (стенокардія, інфаркт, інсульт), а відкладення солей веде до остеохондрозу.

Під час спокою більша частина легенів не бере участі в акті дихання, що спричиняє застій слизу. Тоді є більше шансів захворіти на пневмонію, бронхіт. Це далеко не повний спектр тих змін, що відбуваються в організмі при гіподинамії. Висновки однозначні – при малорухливому способі життя страждають усі органи і системи, у тому числі й серцево-судинна, щодо захворювань якої Україна посідає одне з перших місць у світі. Тож треба розуміти, що рух – це життя, а фізкультура і спорт поліпшують стан здоров’я, надають упевненості у своїх силах, зміцнюють почуття самостійності та корисності людини для себе й оточення.

Цікаво знати

Людина біологічно «запрограмована» на велику рухову активність. Японські вчені помітили цікаву закономірність – за останні десятиліття зростання захворюваності на діабет пропорційне збільшенню кількості автомобілів. Пересування на колесах сприяє розвитку огрядності, яка призводить до цієї хвороби. Спеціалісти підрахували, що для задоволення потреби в рухах дитина 3-4 років повинна робити щодня від 9 до 10,5 тисяч кроків, 5-6 років – 11-13,5 тисяч, 7 – 14-15 тисяч, 8-10 – 15-20 тисяч, 11-14 років – 20-25 тисяч кроків.

Дослідники з питань фізичної культури вважають, що об’єм рухової активності за тиждень має становити для людей старших 25 років – 6-10, для 18-25 років – 10-14, для школярів – 14-21, а для дошкільнят – 21-28 годин на тиждень.

У 88,9% активних фізкультурників ризик серцево-судинних захворювань відсутній або мінімальний. У той же час у людей, які не займаються фізичною культурою, в тих же самих вікових группах ризик явний або виражений у 54%. Це означає, що переважна більшість свідомо чи в результаті необізнаності заперечує чи не єдиний засіб врятувати своє здоров’я, надаючи заняттям фізичною культурою лише незначну частинусвого вільного часу (0,5% – жінки, 1,5% – чоловіки).

Рух здатний замінити всі ліки, але жодні ліки не замінять руху.

 Лікарстоматолог дитячий Гребеніченко В.В.

28.02.2020 р.

Міфи та правда про тимчасові зуби

      Тимчасові зуби,  як і постійні, відіграють важливу роль в життєдіяльності організму людини. Тимчасові зуби у дитини закладаються ще на 6 тижні вагітності жінки, проходять ряд етапів  (закладка, формування, первинна мінералізація) і починають прорізуватись з шостого місяця життя дитини, де після прорізування також проходять ряд етапів (формування, стабілізація, резорбція).

Загалом весь період існування тимчасових зубів складає приблизно 10 років, тобто перший зуб прорізується, як ми вже казали на 6 місяці життя дитини і останній зуб змінюється в 10 – 11 років життя дитини.

Функція тимчасових зубів:

 

Популярність здорового способу життя зростає з кожним днем все більше та усе стрімкіше. Кожен хоче бути здоровим, відчувати силу та бадьорість не тільки свого духу, а й тіла. Сьогодні ми поговоримо про те, що таке здоровий спосіб життя, та як його дотримуватися.

Здоровий спосіб життя – сукупність певних правил, дотримуючись яких, людина довше може залишатись бадьорою та здоровою, а також енергійною та все ж таки щасливою. Адже якщо у людини нічого не болить та вона гарно себе почуває, відповідно, вона може займатись улюбленою справою, яка і приносить їй задоволення, бути з близькими та рідними, дарувати їм своє тепло та ласку.

Так що ж все-таки розуміється під здоровим способом життя? Без сумніву, це – правильне харчування, відповідна до можливостей кожної конкретної людини фізичне навантаження, раціональне чергування праці та відпочинку, а також дотримання розпорядку дня та вчасна профілактика захворювань. Лише дотримання усіх цих пунктів може допомогти нам бути здоровими.

Правильне харчування, в ідеальному варіанті, – це таке харчування, при якому в організм людини надходять усі необхідні йому речовини та вітаміни та у потрібній кількості – не більше і не менше. Також слід орієнтуватись у шкідливих продуктах та повністю виключити їх зі свого раціону. Це дуже важливо. Максимально вживайте натуральні продукти: свіжі овочі та фрукти, кисломолочні продукти, нежирне м’ясо та рибу. Виключіть із свого раціону смажене, жирне, фастфуд, алкоголь, солодкі газовані напої. Киньте курити та пийте більше води.

Щодо фізичних навантажень, то вони повинні бути у тій кількості, яка під силу Вашому організму. Не перенавантажуйте себе, так як властиво це у професійному спорту, адже головною метою занять спортом у даному випадку є оздоровлення організму та підтримання його у тонусі. Займайтесь регулярно, із поступовим підвищенням інтенсивності, не перевантажуючись.

Давно відомо, що організм людини підпорядковується так званому біологічному годиннику: є години, які найкраще підходять для сну, години найбільшої фізичної та розумової активності тощо. Дотримуючись такого режиму дня, Ви з максимальною користю для себе зможете використовувати свій час.

Ледарів сьогодні не люблять, працьовитість, без сумніву, приносить свої плоди, але і достатньо відпочивати потрібно теж. Основне правило, якого потрібно дотримуватись: пасивна діяльність повинна змінюватись активною, а розумова праця – фізичною.

Профілактика захворювань – також надзвичайно важливий аспект у досягненні мети – вміло вести здоровий спосіб життя. Адже усі знають, що набагато легше попередити хворобу, а ніж потім її ліквідовувати. Тому регулярно проходьте медогляди, якщо Вас щось турбує – одразу консультуйтесь у фахівців, а не займайтесь самолікуванням.

Дотримуючись вище перерахованих пунктів Ви неодмінно наблизите себе до цілі бути здоровим, а отже отримаєте можливість  продовжувати активно жити та радіти кожному дню.

Літовкіна Т.П.,

16.04.2019

Небезпечна сибірка в Україні: симптоми, лікування та профілактика.

    За даними Державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України»  в Україні існують передумови для ускладнення епідемічної ситуації щодо сибірки.

        Наявність 13,5 тисяч стаціонарно – неблагополучних пунктів щодо сибірки становлять потенційну загрозу щодо появи осередків сибірки, її розповсюдження серед тварин і виникненню хвороби у людей.

    За останні 20 років було зареєстровано 30 випадків хвороби серед людей в 9 областях країни, із них 1 у Черкаській області в 2012 році. Захворювання були пов’язані значною мірою із недостатнім охопленням щепленнями тварин від сибірки, порушенням правил їх утримання, заходів особистої безпеки персоналу при догляді за тваринами, порушенням ветеринарно-санітарних правил при догляді, забої тварин, реалізації м’ясної продукції.

   Останні зареєстровані  випадки сибірки у людей у жовтні 2018 року в Одеській області знову підтвердили, що зазначені недоліки все ще актуальні для країни та потребують суттєвого покращення.

Сибірка – це гостра інфекційна хвороба тварин і людини, що протікає переважно у вигляді шкірної форми, значно рідше – в легеневій і кишковій формах з явищами сепсису.

Спори бактерій сибірки можуть залишатися в латентному стані в ґрунті протягом тривалих періодів часу і активуватися, коли поверхня ґрунту порушується, наприклад, у результаті повені, зливи або зсувів. Захворювання, як правило, з’являється знову, коли спори згодом потрапляють в шлунок тварини з травою на пасовищах.

Наразі захворюваність має лише спорадичний характер, проявляючись лише іноді й окремими спалахами.

Джерела зараження

    Ця інфекція відноситься до зоонозів – тобто людина інфікується або від зараженої тварини, або від контакту зі шкірою та вовною.

Основне джерело інфекції – хворі домашні травоїдні тварини: велика і дрібна рогата худоба. Тварини заражаються, поїдаючи траву, інші корми, при водопої.

Сибіркою найчастіше хворіють люди, які працюють з тваринами та тваринними продуктами – кістками, вовною, шкірою, м’ясом. Сибірка не передається від людини до людини.

Шляхи передачі інфекції:

– контактний – через пошкоджену (навіть і мікротравмами) шкіру або слизові оболонки при догляді за хворими тваринами; під час обробки туш, зняття шкіри і поховання трупів загиблих тварин; із зараженими спорами сибірки ґрунтом при земляних роботах;

– аліментарний – через приготування і вживання їжі з м’яса, отриманого від хворих тварин;

– аерогенний (повітряно-пиловий) – шляхом інгаляції спор;

– трансмісивний – через укуси комах (ґедзів, мух, комарів).

Симптоми сибірки

   Середня тривалість інкубаційного періоду захворювання 2-3 дні, коливання можуть складати від кількох годин до 8-14 діб.

В організм інфекція потрапляє через шкіру, слизові оболонки верхніх дихальних шляхів, рідше – слизові оболонки кишківника. Тому існує три форми сибірки: шкірна, легенева, кишкова.

Захворювання починається гостро: в перші години – температура тіла різко підвищується до 38–40 °С, сильний головний біль,загальне нездужання,карбункул зі швидким наростанням набряку та свербіж (при ураженні шкіри); сильні колючі болі в грудях та задуха(при легеневій формі). Діарея з домішками крові, ріжучі болі в животі та блювота  (при кишковій формі).

Якщо лікування розпочинається вчасно, хворі одужують. У рідкісних випадках перебіг хвороби ускладнюється кишковою, легеневою або септичною формами. Захворювання протікає важко і може призвести до смерті хворого.

При найменшій підозрі на сибірку – негайно звертайтесь до лікаря!

 Лікування

  Лікування здійснюють виключно в умовах стаціонару. Збудники сибірки чутливі до антибіотиків. Не намагайтеся застосовувати антибіотики або будь-які інші препарати для самолікування чи профілактики без консультації лікаря.

При найменшій підозрі на будь-яку форму зараження потрібна негайна госпіталізація!

 Профілактика інфікування сибіркою

. купуйте м’ясо та м’ясопродукти лише в місцях, де якість продуктів контролюється;

. люди, які переробляють та реалізують м’ясо, м’ясопродукти чи будь-яку тваринницьку сировину, зобов’язані дотримуватись гігієнічних норм, щоб убезпечити себе та оточуючих;

 КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр

медичної статистики та здоров’я ЧМР»

25.10.2018

Ще раз про ботулізм

Всього з початку 2018 р. в Україні вже  захворіло на ботулізм  97 осіб, 8 із них померли. Випадки ботулізму були зареєстровані майже у всіх регіонах України.

В Черкаській області зареєстровано 7 випадків захворювання на ботулізм з 8 потерпілими, що обумовлено вживанням м’ясних домашніх консервів без термічної обробки, а також в’яленої та копченої річкової риби (плотва, лящ) домашнього приготування, з них 1 в м.Черкаси.

 Нагадуємо: ботулізм — як правило, виникає у зв’язку із вживанням консервованих м’ясних продуктів, особливо домашнього виготовлення, в’яленої та копченої риби, овочевих, грибних консервів, ковбаси, балика тощо.

За токсичними властивостями ботулінічний токсин переважає всі відомі токсини інших мікробів.

В шлунку і кишківнику ботулотоксин не тільки добре зберігається, а й значно підвищує свою біологічну активність при дії ферментів трипсину і панкреатину.

Спори збудника  містяться у ґрунті. Паличка ботулінуса широко розповсюджена у навколишньому середовищі. Джерелом її є людина і тварина. Спори ботулінуса відрізняються надзвичайно високою стійкістю проти дії фізичних і хімічних факторів.  Висока концентрація кухонної солі не впливає на ботулотоксин.

Симптоми ботулізму проявляються не так різко як при інших харчових отруєннях, зазвичай перші прояви захворювання з’являються на 2-3-ій день після вживання забрудненого харчового продукту.

Нагадуємо, що найчастішими симптомами ботулізму є:

Цікавим є той факт, що при споживанні кількома людьми одного і того ж продукту, захворіти на ботулізм можуть не всі. Це пояснюється тим, що збудник ботулізму розмножується в продукті «гніздами», а не рівномірно  у всьому продукті.

Лікування – тільки в умовах стаціонару – введення протиботулінічної сироватки.

Основною профілактикою ботулізму є ретельне очищення від ґрунту грибів, овочів, фруктів перед консервацією, правильна розробка туш тварин та риб, дотримання технології консервації (найкраще способом автоклавування).

 Шановні Черкащани!

Найкращий спосіб захистити своє здоров’я – утриматися від споживання їжі, якість якої споживачу невідома. Вкотре повторюємо, що до факторів ризику належать споживання в’яленої, солоної та консервованої риби, консервів та виробів з м’яса, приготовлених з порушенням технологічних вимог.

Не варто купувати сиро в’ялену рибу та  консерви домашнього виготовлення з рук чи на стихійних ринках.

В жодному разі не слід споживати консерви бомбажні, деформовані.

Перед використанням домашні консерви слід піддавати повторній термічній обробці методом кип’ятіння протягом 30 хвилин.

 

КНП «Черкаський міський інформаційно-аналітичний центр медичної статистики та здоров’я ЧМР»

23.10.2018

Стоматит – вкрай неприємне захворювання.

Переважно це дитяче захворювання, тому що допитливі малюки занадто часто заносять в ротову порожнину бруд руками і з різними предметами, і у дорослих не завжди виходить цьому запобігти.

Як проводиться профілактика стоматиту у дітей, і чи можливо уберегти дитину від цієї недуги?

Особиста гігієна – це головний фактор, який може вберегти  від стоматиту, тому основним завданням батьків є забезпечення гігієни рота у свого малюка.

  1. Якщо малюкові ще немає року, мама повинна стежити за чистотою власних грудей, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, і чистотою всіх харчових приладів, за допомогою яких відбувається годування.
  2. Обов’язково двічі на день потрібно чистити діткам зуби:

– якщо вони маленькі (до 5 років включно), батьки повинні це робити самі;

– якщо вже підросли (від 6 до 10 років), то під чуйним контролем батьків.

  1. Навчіть дитину частіше мити руки після вулиці і туалету, а також перед кожним прийомом їжі.
  2. Потрібно навчити дітей після їжі споліскувати рот.
  3. Слідкуйте за тим, щоб в рот дитини не потрапляли сторонні, часто брудні предмети, які містять бактерії та інфекції.
  4. Відучуйте дитину смоктати пальці.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви знизите ризик захворювання стоматиту у свого малюка.

Здоров’я порожнини рота.

Будь-які захворювання порожнини рота можуть призвести до стоматиту. Тому при перших ознаках карієсу або будь-якому іншому підозрілому симптомі потрібно обов’язково своєчасно звертатися до лікаря.

І ні в якому разі не займайтеся самолікуванням.

Професійна допомога дитячого стоматолога і своєчасне лікування тимчасових зубів у дітей – головна профілактична міра у попередженні дитячого стоматиту.

Щоб уберегти дитину від стоматиту, постарайтеся, щоб дитина часто гуляла на вулиці і вміла поводитися в дитячому колективі, якщо мова йде вже про свідомий вік 5-6 років. Необхідно ізолювати дитину від тих людей, які на даний момент хворіють стоматитом: пам’ятайте, що це заразне захворювання!  Особливо, якщо у когось із членів сім’ї стоматит або герпес, потрібно ізолювати хворого і не дозволяти нікому користуватися його предметами побуту і ретельно мити посуд. А також регулярно провітрювати приміщення.

Батьки малюка в будь-якому віці обов’язково повинні піклуватися про свою дитину. Ці заходи набагато простіші, ніж довге і болюче лікування. Зробіть життя своєї дитини легшим і безтурботнішим!

(Лікар-стоматолог дитячий Кравченко Р.І.)

17.10.2018

Коли в перший раз треба звернутись до стоматолога?

Це питання задають собі багато батьків. Є думка, що треба звертатись коли вже прорізались зубки, або коли з ними почались проблеми, але ні! Дуже важливо прийти на консультацію до лікаря – стоматолога у перші три місяці після народження дитини, щоб оцінити прикріплення вуздечки язика. Чому?! На жаль, в нашій країні склалася така ситуація, коли лікарів педіатрів та неонатологів  катастрофічно не вистачає, це ті лікарі, які повинні були обстежувати і «вести» дитину після народження. Саме вони помічали коли вуздечка коротка та направляли до дитячого стоматолога. Наразі я рекомендую батькам якомога раніше звернутись до нас на консультацію, щоб виявити та вирішити цю проблему, адже на ранніх етапах  розвитку дитини ця проблема – не проблема, тому що, вона вирішується безболісним підрізанням вуздечки язика. Але коли пропустити цей час, поки вуздечка складається з прозорої  тканини – слизової оболонки, що не має ні нервів, ні судин, то через 3 місяці це змінюється і тільки в більш пізньому  віці, можливе лікування. Це довгий шлях роботи з логопедом, або проведення оперативного втручання.

Як батьки самі можуть зрозуміти, що є проблема? В першу чергу це неможливість дитини якісно харчуватись. Вона захлинається, коли їсть. В більш дорослому віці проблем стає більше – порушується чіткість мовлення, вимова багатьох звуків та здатність нормально приймати їжу , також це ряд ортодонтичних проблем.

Тому, дорогі матусі і татусі, приходьте до нас на консультацію, де ми обстежимо вашу дитину на предмет короткої вуздечки язика, та дамо багато корисної інформації по догляду за ротовою порожниною вашої дитини.

Будьте здорові!!!

25.06.2018                                                    лікар-стоматолог дитячий   Білецька І.І.

 

Чому зуби у дитини ростуть косо і криво?

Неправильний прикус і криві зуби — проблеми 80% дітей. Причина? Погана генетика, невідповідність розмірів щелепи і зубів, розростання аденоїдів. Негативні наслідки має тривале смоктання соски та зневажання твердої їжі – це порушує нормальне формування лицевих кісток і порушує функцію жувального апарату. Якими б не були причини викривлень, залишати їх без уваги не варто. Адже скупчені зуби- це не лише естетична проблема: їх частіше вражає карієс через складнощі з чищенням, вони швидше зношуються внаслідок стирання емалі.

 Як виправити прикус? Коли починати?

Чим раніше, тим краще. Так, у 6 років, коли постійні зуби тільки-но прорізалися, достатньо буде кілька годин на день носити трейнер чи капу, робити спеціальну гімнастику. Якщо ж рішення проблеми було відкладено до 9-12 років, знадобиться вже носіння пластини- знімної ортодонтичної конструкції, що запобігає зміщенню зубів і корегує форму щелепи. Дітям старше 12 років, у яких зубний ряд вже сформований, стоматологи пропонують брекет-систему — незнімну ортодонтичну конструкцію. Термін лікування становить 1,5 – 3 роки.

 15.03.2018 року                                     лікар стоматолог-дитячий Кругляк Н.М.

Шкідливі дитячі звички

Шкідлива дитяча звичка – це модель поведінки, певних дій, які регулярно повторюються в ситуації стресу або занепокоєння. Вони поділяються на:

  1. Смоктання пальців, губ, щік, язика, різноманітних предметів.
  2. Аномалії функції – змикання губ, жування, дихання, ковтання, мовлення.
  3. Неправильна поза тіла і порушення постави.

Будь-які шкідливі звички у дітей проводять до деформації кісток щелепи, до патологічного прикусу. Найчастіше виникає неправильне вимовляння звуків. Мовленеві порушення значно впливають на психологічний розвиток дитини, навчання та формування особистості.

Шкідливе довге використання соски викликає відкритий прикус або нахил передніх зубів між якими прокладається язик. При штучному вигодовуванні соска має бути анатомічної форми, пружною з маленькими отворами, рідина із пляшечки не повинна капати. Пляшечку необхідно тримати під кутом 45˚.

Не можна тиснути та опиратися на щелепи та підборіддя дитини. Прорізування перших зубів (5-6 місяців) є біологічною підказкою природи про необхідність поступового введення твердої їжі. На момент наявності всіх тимчасових зубів дитина повинна мати сформований стереотип жування. Оптимальний вік відлучення від соски 9-12 місяців. Буває, що дитина відмовляється від соски, але смокче  великий палець. Це може призвести до відкритого прикусу, іноді спостерігається виникнення ложа для пальця на твердому піднебінні.

При звичці розжовувати їжу на одній стороні виникає асиметрія обличчя, що може призвести до виникнення косого прикусу та аномалій положення  окремих зубів. Постійне ротове дихання – це шкідлива звичка, що виникає коли дитина не може дихати носом через часті застудні захворювання, аденоїди, тонзиліти. При цьому рот напіввідкритий , губи сухі, обвітрені, видовжена нижня третина обличчя, підборіддя. Спроби усунути шкідливі звички та нормалізувати прикус можливе після консультації лікаря ортодонта, логопеда, отоларинголога, стоматолога.

Багато в лікуванні залежить від співпраці пацієнта з лікарем.

15.03.2018 року                                     Лікар стоматолог-дитячий Кулібаба Т.Є.

ЗУБНА ЩІТКА 

Ті, у кого є маленькі дітки, не з чуток знають, як іноді важко змусити дитину 6почистити зуби. Для того, щоб така процедура була бажаною і успішною, у дитини повинна бути своя улюблена зубна паста і щітка.

Щоб зберегти здорові зуби потрібно чистити їх щодня. Навіть найменше ігнорування даного правила може призвести до ряду стоматологічних проблем. На батьків покладена величезна відповідальність мотивації дітей, поки вони не навчитися чистити зуби самостійно. Згідно стоматологічним експертам, кожен етап дитинства повинні мати відповідну зубну щітку. Ручка щітки, як правило, покрита гумовою накладкою для зменшення ковзання, а для діток в цій частині розташовують гумові кульки з метою масажу маленької кисті дитини. Щітки виробляють різних розмірів і кольорів для дітей і дорослих.

Тим не менш, зубна щітка для вашого малюка повинна мати подовжену ручку, що допоможе дитині комфортно утримувати та переміщати щітку. Вона повинна бути цікавою, щоб дитині подобалося її використовувати. Нижче наведені деякі важливі особливості, які необхідно прийняти до уваги при виборі зубної щітки.

 Щетина

Зубна щітка повинна мати м’яку щетину, тому що зуби і ясна дитини перебувають у стадії зростання. Використання зубною щіткою з жорсткою щетиною, буде тільки шкодити, викликаючи біль і іноді приводити до кровоточивості ясен. Ви також повинні переконатися, що щетина дуже маленька, що може допомогти Вашому малюку робити масаж зубів і ясен.

Голівка

Зубна щітка повинна мати круглу голівку, так як вона не завдає біль зубам і щоці з внутрішньої сторони. Ідеальну голівку потрібно вибирати відповідно до розміру рота дитини, а не віку, таким чином, що її можна легко помістити в рот і переміщати.

Форма і стиль

Форма ручки зубної щітки повинна дозволяти дитині належний контроль над нею. Ви повинні уникати вибору тих, які не мають зручного захоплення. Для малюків, зверніть увагу на зубну щітку з довгою ручкою, яка дозволить Вам чистити зуби Вашої дитини.

Електричні зубні щітки

На сьогоднішній день існує безліч видів зубних щіток, одна з яких – електрична зубна щітка. Вони мають вбудований таймер. Як правило, таймер встановлений на 3 хвилини, що дозволяє тривалу і повну чистку зубів. У таких щітках є звуковий чи тактильний сигнали, які вказують на час завершення завдання. В електричних зубних щітках є функція заміни голівок, тому що щетина на такий щітці також зношується, як і в інших зубних щітках, але електричні зубні щітки використовуються в більш старшому віці.

Для самих маленьких покупців

Якщо зубів у малюка ще немає, можна користуватися спеціальними серветками для очищення порожнини рота або гумовими щітками-напальчниками, які мама одягає на палець, змочує водою і акуратно масажними рухами чистить ясна, зубки. Такі масажери допомагають при утрудненому прорізуванні молочних зубів, знімаючи напругу в яснах.

05.12.2017

ГОСТРІ РЕСПІРАТОРНІ ІНФЕКЦІЇ

 Що таке гострі респіраторні інфекції?

Гостра респіраторна інфекція визначається як будь-яка інфекційна хвороба верхніх або нижніх дихальних шляхів. Інфекції верхніх дихальних шляхів включають в себе гострий риніт (запалення носа, нежить), гострий риносинусит (запалення носа та приносових пазух), гострий середній отит (запалення середнього вуха), фарингіт/тонзиліт (запалення глотки та глоткових мигдаликів), ларингіт (запалення гортані). Інфекції нижніх дихальних шляхів включають гострий трахеїт (запалення трахеї), гострий бронхіт (запалення бронхів), бронхіоліт (запалення бронхів найдрібнішого калібру – у дітей перших місяців життя), пневмонію (запалення легень).

Антибіотики мають обмежену ефективність у лікуванні більшої частини неускладнених гострих респіраторних інфекцій у дорослих і дітей.

 Шлях передачі респіраторних інфекцій

Гострі респіраторні інфекції поширюються в громаді повітряно-краплинним шляхом – хвора людина поширює в оточуюче середовище аерозоль (дуже дрібні крапельки слизу, котрі містять збудників хвороби) під час чхання та кашлю. Даний аерозоль розповсюджується на відстань кількох метрів від хворої людини та здатен певний час перебувати в повітрі закритих приміщень. Ситуація погіршується при підвищеній вологості повітря.

 Профілактика

В сезон поширення гострих респіраторних інфекцій, в томи числі грипу, в громаді з метою запобігання інфікуванню рекомендується дотримуватися наступного:

  1. Повноцінно харчуватися.
  2. Достатньо спати вночі.
  3. Провітрювати приміщення кожні 2 – 3 години.
  4. Мити руки із милом після громадського транспорту, відвідування громадських місць.
  5. Уникати місць скупчення людей.
  6. Не займатися самолікуванням. Дотримуйтеся рекомендацій Вашого сімейного лікаря.
  7. При появі перших симптомів захворювання (загальна слабкість, головний біль, біль у вусі, біль в горлі, нежить,кашель, підвищена температура тіла) звертатися до Вашого сімейного лікаря.
  8. В ситуації, коли в Вашому оточенні з’являється хворий на гостру респіраторну інфекцію, займайте активну позицію – робіть зауваження людині, яка кашляє чи чхає і не прикривається хусткою.
  9. Завчасно робіть профілактичні щеплення проти грипу. Це створить імунний захист Вашого організму від найтяжчої гострої респіраторної інфекції – грипу. Докладну інформацію щодо щеплень можете отримати у Вашого сімейного лікаря.

31.10.2017

Більша частина населення неправильно чистять зуби. Отже, дорослі неправильно вчать чистити зуби і своїх дітей. Тільки одиниці звертають увагу на те, що дитяча ротова порожнина має істотні відмінності від порожнини дорослого.

 Найбільш оптимальний варіант для батьків – проконсультуватися з лікарем, який покаже вашому малюкові, як правильно чистити зуби дітям, і розповість з якою регулярністю це треба робити.

У гігієні порожнини рота є одне золоте правило, яке актуальне як для дорослих так і для малюків: «Поїв – почисть зуби, особливо на ніч».

Найголовніше – не забувати про цю важливу процедуру і довести її до автоматизму.

Дбайте про здоров’я зубів своєї дитини! 

Догляд за ротовою порожниною7.1

Здорові та красиві зуби – це результат якісного харчування, здорового способу життя та обов’язкового ретельного догляду за ротовою порожниною.

Знайомі всім рекомендації – чистити зуби, полоскати рот після прийому їжі, споживати якомога більше овочів та фруктів, також вживати багато грубої їжі, яку потрібно гарно пережовувати. Необхідність чистити зуби не відміняють жодні сучасні досягнення стоматології. Мета лікаря та батьків – сформувати у дитини відповідальне ставлення до зубів та до свого здоров’я в цілому – це елемент загальної культури людини та здорового способу життя, також профілактика різних захворювань, які можуть в майбутньому підстерігати дітей.

У зубів є 3 основних негативних фактори:

1)  наліт, в якому знаходиться дуже багато шкідливих мікробів, які руйнують емаль зуба;

2)  надмірне споживання цукру, солодощів та вуглеводів, які є тим самим поживним середовищем для успішної життєдіяльності мікробів;

3)  брак фтору. На жаль фторування води зараз не проводиться. Найбільше фтору міститься в морепродуктах, борошні грубого помолу (рис, вівсянка, гречка), овочах (гарбуз, картопля, цибуля), фруктах (яблука, грейпфрут), чаєві (зелений та чорний), грецьких горіхах, м’ясі, печінці та молочних продуктах.

Ми звертаємося до батьків з порадою про те, що не потрібно з раннього дитинства давати дітям солодощі між основними прийомами їжі та на ніч, не завершувати солодким сніданок, обід, вечерю. Якщо з’їв цукерки – необхідно обов’язково прополоскати рот або з’їсти яблуко.

Щоб навчитись правильно чистити зуби, потрібно звернутися за порадою до лікаря-стоматолога дитячого. У нашій поліклініці є кабінет гігієни, де діток навчають правильному чищенню зубів.

Починаючи відвідувати лікаря-стоматолога дитячого з раннього віку дітки не бояться лікарів та уникають різних ускладнень, які потім приводять до небажання лікувати зуби.

Зокрема не потрібно забувати про все те, що працює на профілактику різноманітних захворювань – свіже повітря, правильне харчування, активний відпочинок.

Здоров’я всім!

Негарна хвороба – «пляшковий карієс»

Більшість батьків зневажливо ставляться до догляду за тимчасовими зубами, спираючись на те, що вони «все одно випадуть». Але зубки маленьких дітей, як і у дорослих схильні до руйнування карієсом. Безсумнівно, коли мова йде про дітей 2-3-х років причиною появи каріозних зубів є солодощі, особливо надмірне їх вживання, тому для цього віку характерним є так званий «пляшковий карієс».

«Пляшковий (молочний, ясельний, циркулярний) карієс» – це захворювання, яке виникає на фоні вживання солодкої їжі в поєднанні з недостатньою гігієною ротової порожнини. Проблема полягає і в руйнуванні, і у виникненні ускладнень, які можуть призвести до інфікування організму, до видалення зубів, і порушень прикусу надалі.

Основні причини «пляшкового карієсу»

Солодкі компоти, соки, морси, чай і навіть грудне молоко містять в собі велику кількість вуглеводів, які є прекрасним середовищем не тільки для проживання, але і для розмноження мікроорганізмів. Коли дитина протягом ночі п’є солодкі напої з пляшки (з соскою) на поверхні зубів утворюється м’який наліт, в якому знаходяться шкідливі бактерії. При незадовільному догляді за ротовою порожниною ушкоджується емаль, що призводить до карієсу зубів.

Сприятливі фактори:

Важливо:

Причиною розвитку «пляшкового карієсу» у 40% дітей до 2-х років є й нічне годування з пляшки солодкими напоями. Частіше пошкоджуються верхні передні зубки.

Перші ознаки каріозного ушкодження зубів – це утворення білих плям на  емалі зуба, частіше в пришийковій області. При недостатній гігієні ротової порожнини емаль покрита жовтим, або коричневим нальотом.

Лікування «пляшкового карієсу»

    Головне в лікуванні «пляшкового карієсу» – зберегти зуби, тому що раннє видалення тимчасових зубів може призвести до порушень постійного прикусу. «Пляшковий карієс» лікує дитячий стоматолог. При лікуванні широко застосовують безліч ремінералізуючих кремів та гелів, які запобігають подальшому руйнуванню емалі, шляхом герметизації утворених пор. Також використовують сріблення емалі, але після сріблення зуби мають неестетичний вигляд «чорний колір».

Основні заходи профілактики «пляшкового карієсу»

  1. Гігієна ротової порожнини.

Дітям потрібно чистити зубки двічі на день: вранці та ввечері перед сном.

  1. Збалансоване харчування.

Малюк повинен отримувати всі необхідні кісткам мікроелементи та мінерали. Якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, у раціоні мами повинні бути  молочні продукти.

  1. Обмежити вживання солодких напоїв.

Вночі давати пити кип’ячену водичку. Дітям дуже корисно вживати тверду їжу.

  1. Регулярно відвідувати стоматолога.

Якщо у вашої дитини прорізались 1-2 і більше зубів, значить пора відвідати дитячого стоматолога, який надасть поради по догляду за зубами і зверне увагу на будь-які зміни.

     Будьте здорові!

Герметизація фісур

Усі проблеми з зубами – «родом з дитинства». Тільки прорізались – вже починають псуватися. А річ у тому, що постійні зуби які тільки прорізались, більш підпадають під руйнування у перші 2 роки після того, як  тимчасові зуби змінилися на постійні. Емаль ще недостатньо мінералізована. Тільки протягом двох років вона дозріває, а потім цілком надійно захищає зуб. Але цей етап благополучно проходять далеко не всі – чимало залежить від спадковості, догляду за зубами. Допомогти зберегти емаль може метод герметизації фісур. Жувальну поверхню покривають спеціальним клеєм (герметиком), який надійно захищає «небезпечні» ділянки від руйнівного впливу вуглеводів.

Таким чином, ми виграємо час і даємо можливість зубам повністю сформуватися у сприятливих умовах.

Головна умова – зробити цю процедуру вчасно. Якщо чекати поки в зубах у дітей з’являться порожнини, потім вже доведеться їх не герметизувати, а лікувати. Відразу як тільки зуби почали мінятися, їх потрібно встигнути покрити «лікувальним лаком».

Також батьки часто не помічають появи нових зубів у дітей. Дуже помітно коли міняються передні зуби. Але до цієї миті у малюка вже з’явилися дальні, шості постійні зуби. Для них уже є місце, там ніякі зуби не випадають. Ось тому батькам потрібно вчасно привести дитину до стоматолога на профілактичний огляд – лікар подивиться та порадить укріпити нові постійні зуби.

Будьте здорові!

Що таке гострий періостит?

Гострий одонтогенний періостит – серозне або гнійне запалення періосту (окістя), при якому зона первинного інфекційно-запального процесу в щелепі обмежена межами пародонта ураженого зуба. Джерелом інфекції найчастіше служать зруйновані тимчасові зуби.

Симптоми гострого періоститу:

Серозний періостит; щелепи може спостерігатися з перших років життя. Поведінка дитини стає неспокійною, порушуються сон і апетит, температура тіла піднімається до субфебрильних цифр. Слизова оболонка порожнини рота гиперемирована і набрякла.

Одним з клінічних симптомів серозного періоститу є виражена болючість при пальпації щелепи. При подальшому розвитку періоститу серозне запалення переходить в гнійне. Гнійний ексудат з періодонта проникає під окістя, відшаровуючи її від кістки. Рідкий ексудат і гній накопичуються під періостом з утворенням під-надкостнічних абсцесів. Захворювання характеризується підйомом температури тіла до 38-38,5 ° С, загальний стан дитини середньої тяжкості або тяжкий. Місцево захворювання проявляється розвитком вираженого запального набряку м’яких тканин. При локалізації процесу на верхній щелепі набряк поширюється на підглазничную область, район носогубной складки, верхню губу. На нижній щелепі набряк тканин поширюється на піднижнещєлепну  область..

Флюс на яснах у дитини: безпосередні причини і симптоми захворювання.

Періостит – це гнійний процес, що розвивається після потрапляння патогенних мікроорганізмів в м’які тканини, які оточують зуб.

Причиною інфікування можуть стати:

– Травми ясен або зубів;

– Карієс, який зруйнував пульпу зуба;

Ризик розвитку флюсу молочних зубів у дітей 3-5 років пов’язаний ще й з незрілістю імунної системи, що не забезпечує достатнього захисту організму від інфекції.

– Зазвичай спостерігаються:

– Пульсуючий біль в щоці, що переходить на вухо або скроню;

– Гострі больові відчуття при натисканні на щелепу;

– Гнійна шишка, розташована поруч із зубом;

– Набряклість нижньої повіки, губи, щоки або частини носа (в залежності від розташування флюсу);

– Підвищення температури тіла;

– Гнійний запах з рота.

Якщо у дитини флюс, вона стає неспокійною, примхливою, погано їсть і спить, плаче. Іноді гнійник на яснах прориває самостійно, і крихітка відчуває полегшення: температура падає, неприємні відчуття зменшуються.

Лікування флюсу у дитини

Простота діагностики періостита вводить багатьох батьків в оману: їм здається, що з недугою можна впоратися в домашніх умовах. При лікуванні флюсу у дитини дорослі нерідко здійснюють цілий букет помилок:

Прогрівання категорично заборонене!!! Спроби полегшити біль за допомогою зігріваючих компресів або гарячого пиття викликають зворотний ефект. У теплі хвороботворні організми розмножуються швидше, в результаті запалення посилюється;

Самостійне призначення лікарських препаратів (жарознижуючих, знеболюючих, антибіотиків). Навіть якщо настане тимчасове полегшення, повного лікування не відбудеться. Навпаки, інфекція може поширитися і вразити органи слуху, глотку, мозкові оболонки .

Правильне лікування завжди пов’язане з візитом до стоматолога. Тому при появі ознак захворювання батькам слід негайно відвести малюка до лікаря

Однак батьки можуть мінімізувати ризик розвитку захворювання, привчаючи чадо до грамотного догляду за порожниною рота, практикуючи регулярні відвідування стоматолога, забезпечуючи малюка збалансованим харчуванням і захищаючи його від сезонних інфекцій. Якщо ж неприємність все-таки трапилася, і флюс у дитини виник, необхідно терміново звернутися до фахівця і точно слідувати його рекомендаціям, не намагаючись займатися самолікуванням.

Здоров’я всім!

Вітаміни з кальцієм – нехай зуби будуть міцними, а організм здоровим!

Вітаміни з кальцієм призначаються дорослим і дітям для профілактики недостатності цього важливого мікроелемента, про що можуть свідчити різні симптоми. Кальцій – основа кісткової тканини. Він необхідний організму з періоду внутрішньоутробного розвитку до старості.

Велика роль кальцію для дітей. У новонароджених дітей мінерал запобігає розвитку рахіту.

Про нестачу кальцію можна судити по наявності таких симптомів:
• м’язові спазми або судоми;
• ламкість нігтів і волосся;
• карієс, руйнування зубів.

Так як кальцій важко засвоюється, слід приділяти особливу увагу щоденному раціону.

Добова потреба в кальції для дитячого віку:
• до 3- х років – 600 мг;

–         Молоко в 200мл – 240 мг Са
–         Кисломолочний сир в 112г – 142 мг Са
–         Сир в 30г – 149мг Са
–         Броколі в 85 г – 34 мг Са
–         Яйця в 100г – 50 мг  Са

Також потрібно додавати в щоденний раціон сметану, овочі, зелень, кунжут та горіхи.

Які препарати з кальцієм ефективні?

Кальцемін. До складу препарату входить карбонат кальцію, цитрат кальцію і вітамін Д для кращої засвоюваності сполук. Таблетки у формі капсул з рискою на одній стороні приймаються під час їжі. Добова доза для дітей від 5 до 12 років – 1 таблетка. З 12 років доза подвоюється. Побічні ефекти виникають вкрай рідко. Для зниження ризику їх появи краще ознайомитися з інструкцією.

Кальцій –D3 Нікомед. Жувальні таблетки з приємним смаком використовуються для усунення дефіциту кальцію у дітей у віці понад 5 років і у дорослих. Ризик побічних дій зведений до нуля. Добова доза препарату для дітей до 12 років – 1-2 таблетки. Після 12 років дозування збільшується в 2 рази.

Біотрит-Дента –  джерело кальцію для зубів і кісток з вираженим антикаріозним ефектом, планове приймання якого гарантує зменшення ризику виникнення карієсу у дітей. Приймати дітям потрібно по одній таблетці в день. Курс – 2 місяці.

Одним з найулюбленіших дітьми, батьками й рекомендованим фахівцями препаратом кальцію є Кальцинова (Словенія). Цей препарат має високу біозасвоюваність. Всі практично відзначають оригінальний смак і вигляд таблеток – чотири різних смаки жувальних таблеток. У період інтенсивного розвитку і зростання цей препарат діти приймають із задоволенням. Але недоліком даного препарату є наявність в оболонках таблетки барвників та цукру. Такий препарат протипоказаний дітворі, що страждають діабетом та алергією.

Препарати кальцію, призначені для дітей, бажано  вживати ввечері разом з їжею, яка не повинна бути жирною і в ній бажано не повинно бути фітінових сполук (вівсянка), які перешкоджають всмоктуванню кальцію в організм, і краще вживати в порошкоподібному вигляді.

Дуже хороший також препарат Кальціум-Д, який випускається в сиропі. Його можна приймати дітям від 6 місяців.

Усі вітаміни для досягнення видимого результату краще приймати курсами. Питання про потреби повторного прийому вирішує лікар. При виборі комплексних вітамінів з кальцієм слід враховувати, що всі з’єднання взаємодіють один з одним. Вітамін Д перетворює макроелемент в процесі реакцій в легкозасвоюваний компонент.

Здоровий і міцний організм – результат регулярного надходження вітамінів і мінералів. При заняттях спортом, повноцінному харчуванні та відпочинку їх всмоктування поліпшується. При цьому на користь піде будь-який препарат з кальцієм, який за короткий термін відновить потрібну концентрацію елемента в організмі і який підходить вашій дитині.

Пийте вітаміни: вони подарують здоров’я і вам і вашій дитині. Але пам’ятайте: вітаміни – це ліки. І, як будь-які ліки, вони вимагають обережного ставлення до себе та обов’язкової консультації лікаря.

Здоров’я всім!

Здоровий спосіб життя

 Здоровий спосіб життя — це спосіб життя окремої людини, спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я. Він включає такі принципи, як дотримання режиму дня, раціональне харчування, фізичну культуру, дотримання правил гігієни, відсутність шкідливих звичок, доброзичливе ставлення до оточуючих, активний відпочинок, сприятливі умови життя.

Правильно організований режим дня – неодмінна умова нормального фізичного розвитку людини, зміцнення її здоров’я, підтримання високого рівня фізичної і розумової працездатності. Установлений режимом певний ритм життя сприяє нормальному перебігу всіх фізіологічних процесів в організмі. Потреби людини у сні, харчуванні, чистоті, зміні видів діяльності, прогулянках на повітрі зумовлюють відповідний режим дня, що має важливе значення для збереження і зміцнення її здоров’я, повноцінного розвитку.

Бажано відрегулювати час сну і прийому їжі, щоб це відбувалося по можливості в один і той же час. Це допоможе вашому організму позбутися стресу який наноситься  безладним способом життя і уникнути розвитку порушень серцево-судинної системи і багатьох інших проблем.

Сон — важлива складова здорового способу життя. Згідно зі східною медициною, найбільш сприятливий час для сну — з 22 години до 6 години ранку. В цей час відбувається очищення крові та перерозподіл енергії. Для здорового повноцінного сну відмовтеся від напоїв, що містять кофеїн або, принаймні, не вживайте їх у другій половині дня.

Натуральна їжа — джерело енергії, необхідної нам для життя. Щоб правильний раціон поліпшив стан здоров’я, він повинен відповідати певним правилам:

— їжа має бути збалансованою та різноманітною;1

— їжте більше овочів, злакових, фруктів;

— замініть тваринні жири рибою;

— вживайте молочні продукти низької жирності;

— відмовтеся від солі, цукру, а також продуктів, що містять добавки;

— щодня з’їдайте один зубок часнику;

— почніть ранок зі склянки чистої води, випитої натщесерце;

— не пропускайте прийоми їжі, особливо, сніданок.

Достатня рухова активність — одна з проблем сучасної цивілізації. Ходьбу пішки замінили поїздки в транспорті, активний відпочинок — перегляд телевізійних передач. Гіподинамія — одна з найбільших проблем на шляху до здорового способу життя.

Результати численних спостережень і досліджень, пов’язаних з аналізом широкого кола показників психофізичного стану людей, різних за віком і харак­тером, руховій діяльності, дозволяють підкреслити наступне:

руховий розвиток дітей відстає від “метричного” в межах 60-65% ви­падків у хлопчиків і дівчаток молодшого шкільного віку, що позначається на зниженні швидкості формування рухових навичок;

частка здорових школярів (без порушень і відхилень) складає в серед­ньому 38%, а у дітей з морфофункціональними відхиленнями спостерігаються порушення опорно-рухового апарату (44,8%) і органів дихання (27,8%);

Оптимальний руховий режим дітей повинен складатися з ранкової гімнастики, рухливих ігор на шкільних перервах, уроків фізичної культури, активного відпочинку на повітрі після обіду, занять в гуртках і спортивних секціях, організованих занять фізичними вправами і іграми в оздоровчо-фізкультурних комплексах за місцем проживання, прогулянок перед сном, активного відпочинку у вихідні дні і канікули. Тільки комплексне впровадження всіх вказаних вище заходів рухового режиму дітей може принести бажаний результат — виховання фізично і розумово розвинутих та здорових дітей.

Один з найважливіших принципів зміцнення і збереження  здоров’я шляхом дотримання елементарних норм чистоти – дотримання правил особистої гігієни. Деякі поради щодо особистої гігієни допоможуть правильно зрозуміти їх роль у житті та структурувати особистий графік:

  1. Щоденна і періодична гігієна тіла: якісне миття рук після вулиці, перед їжею; умивання; чищення зубів 2 рази на день; прийняття душу,  загартовування. До періодичної належать стрижка кінчиків волосся, стрижка нігтів, миття волосся із застосуванням шампунів, профілактичні візити до лікаря.
  2. Гігієнічні вимоги до одягу і взуття передбачають періодичне прання речей, прасування паром, щоденну зміну білизни. Необхідно якісне миття взуття. Одяг повинен повністю відповідати фізіолого-гігієнічним нормам (забезпечувати оптимальний мікроклімат, мати невелику масу, гарну міцність і якісний хімічний склад тканини).

          Шкідливі звички — ряд звичок, що є шкідливими для організму людини. Вони перешкоджають людині розвиватися як розумово, так і фізично. Серед цих звичок виділяють декілька найбільш шкідливих – це наркоманія, алкоголізм, токсикоманія та тютюнопаління. Кожна з цих звичок викликає залежність людини від тієї чи іншої речовини, яку вона вживає.

Всі шкідливі звички виникають від втрати інтересу до життя, від неврівноваженості психіки, збою балансу між очікуваннями і реальністю. Тому люди, які вміють боротися з життєвими труднощами, домагатися поставлених цілей шляхом підвищення навантаження, працею, боротьбою, не шукають допінгів ззовні, не стараються забутися комп’ютерними іграми, походами по магазинах, їжею, курінням, випивкою і так далі. Вони розуміють, що ці тимчасові відходи від дійсності не борються з самою проблемою, а тільки відсувають її рішення ще далі.

Дуже важливо вміти ставити перед собою життєві завдання, знайти для відпочинку корисне хобі, дати вихід накопиченим емоціям через творчість, спілкування з цікавими людьми. Не варто зациклюватися на своїх проблемах. Оглянувшись навколо, кожен може побачити когось, кому ще важче, простягнути йому руку допомоги. І тоді свої власні негаразди здадуться сущою дрібницею.

Основа здорового способу життя – позитивне до неї ставлення. Доля готує нам багато сюрпризів – іноді приємних, іноді не дуже – але ми віримо тільки в хороше і світле. Навіть якщо вам і не відразу вдасться повністю виконувати всі пункти, пам’ятайте: все, що не робиться, все на краще!

 Будьте здорові!

ЗУБНИЙ НАЛІТ У ДІТЕЙ000

Зазвичай проблеми з зубами у дітей починаються з нальоту. Це перша ознака того, що потрібно приділяти ротової порожнини малюка більше уваги, оскільки наліт є не тільки показником наявності бактерій, але і причиною, по якій утворюється зубний камінь і виникають інші проблеми. Наліт на зубах у дитини може з’явитися з кількох причин та мати різний колір.

Білий наліт на тимчасових зубах

Наліт на зубах у дитини може вказувати не лише на наявність проблем зі стоматологією, але і бути симптомом різних захворювань і станів у дітей. Білий наліт на тимчасових зубах дітей складається із залишків їжі, частинок епітелію і бактерій, які в стані спокою розмножуються в ротовій порожнині. Формування білого нальоту на зубах у дитини відбувається переважно в нічний час, у зв’язку з чим обов’язково проведення вечірнього та ранкового чищення зубів. Немає необхідності у проведенні будь-яких спеціальних додаткових заходів у боротьбі з нальотом білого кольору. Досить старанно дотримуватися гігієни ротової порожнини. Турбуватися варто в тому випадку, якщо наліт набуває забарвлення, яке може бути зеленого, чорного кольору і будь-якого відтінку від жовтого до коричневого.

Темний наліт на тимчасових зубах. Наліт Прістлі

В основному, чорний наліт можна зустріти тільки у дітей. Темний наліт на зубах зумовлений наявністю в порожнині рота великої кількості хромогенних бактерій. Продуктом життєдіяльності цих бактерій є залізо, яке осідає на зубах і забарвлює наліт в чорний колір. Чорний наліт з’являється при захворюваннях шлунково- кишкового тракту, дисбактеріозі кишковика, гастритах, гельмінтозах. Позбутися цього нальоту можна, якщо вилікувати дисбактеріоз, гельмінтоз та інші захворювання шлунково-кишкового тракту. Наліт Прістлі досить таки складно видалити звичайною щіткою та пастою, тому треба звертитися до стоматолога, який проведе професійну чистку зубів і ознайомить вас із індивідуальними засобами гігієни порожнини рота.

Наліт від жовтого до коричневого відтінків

Якщо на зубах у дитини з’явився наліт, що має від жовтого до коричневого відтінки, то, швидше за все, це пов’язано з наявністю карієсу, причому часто «пляшкового», тобто такого, який утворюється з-за смоктання пустушки і пиття молока і солодких рідин в нічний час. Лікування коричневого нальоту здійснюється стоматологом. В більшості випадків це робиться срібленням чи фторуванням, але і батькам доведеться докласти деякі зусилля, щоб налагодити режим харчування і правильний догляд за ротовою порожниною.

Причини появи нальоту на зубах у дітей

Банальною причиною появи нальоту на зубах у дітей є недотримання правил гігієни і неправильний режим харчування. Зростання бактерій і утвореня зубного нальоту також сприяє наявність грибкових захворювань типу дисбактеріозу. До причин появи нальоту на зубах у дітей відносяться особливості складу слини, її вязкість. А також виникнення зубного нальоту у дитини може бути пов’язано з ураженням зубних зачатків ще на етапі формування у внутрішньоутробному періоді, та захворюваннях дитини на першому році життя, після прийому лікарських припарвтів, особливо антибіотіків

Способи позбавлення від нальоту на зубах у дітей

Усунути зубний наліт на зубах у дитини може дитячий стоматолог. Тільки спеціалістом може бути з точністю встановлена причина нальоту і методи його усунення. У домашніх умовах Ви можете допомогти процесу позбавлення від нальоту тим, що будете регулярно чистити зуби дитині, спочатку це потрібно робити дитячою щіточкою і водичкою, а з 2-х років необхідно почати застосовувати зубну пасту. Дитину відразу потрібно намагатися навчити правильно чистити зубки. Вночі не рекомендується давати дитині молоко, компоти,  чаї та соки. Потрібно навчитися їсти вдень, а після проведення вечірнього чищення зубів не варто давати дитині нічого, за винятком води.

Рекомендується як можна раніше постаратися відучити дитину від пустушок і сосок, оскільки саме вони часто стають причиною розвитку «пляшкового карієсу». Протягом дня треба давати дитині гризти тверді фрукти і овочі — морква, яблука, груші. Стежити за тим, щоб у дитини не пересихало в роті, оскільки слина є найкращим дезінфектором ротової порожнини. Також не забувайте  про кальцийвмісні продукти- сир ,кефір, йогурт, ряженка. Ці продукти сприяють зміцненню не тільки зубів, а і оздоровлюють шлунково-кишковий тракт дитини.

Перевіримо воду

Напевно ви не раз чули про те, як важливо і дорослим, і дітям пити якісну воду. Адже наш організм у більшій частині складається з води. Що можна очікувати від водопровідної води? Звідки вона тече і по яких трубах вона потрапляє у ваш будинок? Навряд чи її можна пити навіть кип’яченою, вживати в їжу, адже важкі метали, якими обробляють воду, нікуди не зникають, хіба що знезаражують бактеріі. Ось чому лікарі підкреслюють необхидність вживання для дитини якісної води. Вона може бути бутильована, або очищена за допомогою якісних фільтрів.

Здоров’я всім!

Профілактика зубо-щелепних аномалій

Пріоритетним напрямком розвитку сучасного ортодонтичного лікування є збереження і підвищення рівня стоматологічного здоров’я. Вказана мета досягається раннім виявленням та лікуванням зубо-щелепних аномалій, поширенням шляхів індивідуальної профілактики, виявленням і усуненням факторів ризику їх розвитку.

Методи профілактики:

При виконанні особливих завдань профілактики зубо- щелепних аномалій:

Вправи, які необхідно знати дітям зі скупченістю зубів.

  1. Надути щоки при зімкнених губах, повільно видихати повітря через зімкнуті губи (3-5 разів протягом 1-2 хвилин).
  2. Губи скрутити в трубочку, як при свистінні, а потім розтягувати як при широкій посмішці (4-8 разів протягом 1-3 хвилин).
  3. Губи змикають, заважаючи мізинцями в куточках рота (3-5 разів протягом 1-2 хвилин).
  4. Пити рідину через трубочку (3-5 разів протягом 1 хвилини).
  5. Грати на дитячих духових інструментах, свистіти (10-15 разів від 30 секунд до 2 хвилин).

Будьте здорові!

Прості поради, як навчити маленьких дітей чистити зуби

Дитинство – найкращий час для виховання корисних звичок.

Розпочинати регулярний догляд за ротовою порожниною маленької дитини потрібно ще до появи перших зубів. Це важливо, якщо дитина знаходиться на штучному вигодовуванні. За допомогою вологої серветки, яка намотана на чистий палець обережно протирайте слизову оболонку щік та ясен. Не варто намагатися чистити перші два –чотири зуба за допомогою щітки і пасти. Зняти наліт цілком можливо спеціальним силіконовим напальчником з м’якою щетиною. Цю процедуру необхідно робити і ввечері, перед тим як дитина лягає спати, для того щоб запобігти розмноженню бактерій які сприяють виникненню карієсу. В рік вже можна починати вчити дитину чистити зуби самостійно, але найкращий період для навчання – 2 роки. З двох років дитину можна привчати чистити зуби з зубною пастою. При купівлі зубної пасти, зверніть увагу на який вік вона розрахована. Краще вибирати гігієнічну. Дозвольте дитині самій вибрати зубну щітку. Можна купити кілька щіток та запитувати, якою саме вона буде чистити сьогодні зуби.

Дитину потрібно поступово вчити правильно чистити зуби, бажано перед дзеркалом. Долучіть до гігієнічних процедур іграшки. Подивіться мультики про гігієну рота, покладіть під подушку подарунок від зубної феї, якщо дитина весь тиждень вправно чистила зуби.

Важливий момент – тривалість чищення. Не варто спочатку заставляти дитину чистити зуби три хвилини, для того щоб не зникло бажання. З кожним разом поступово збільшуйте тривалість чищення.

Обов’язково привчайте дитину до того, що зубна щітка також потребує постійного догляду. Змінюйте зубну щітку кожні три місяці.

Малюк повинен засвоїти, що чистити зуби треба 2 рази на день: зранку після їжі та ввечері перед сном.

І саме головне для дітей – це приклад їх батьків. Перетворіть  процес чищення зубів у веселу гру. Чистіть зуби разом з дитиною.

Профілактика застуди та грипу взимку

Підтримати свій організм і зміцнити імунітет можна за допомогою досить простих правил, які допоможуть вам захиститися від вірусів та застуди.

  1. Провітрюйте приміщення.

Пам’ятайте, що приміщення, яке не провітрюється – ідеальне місце для життя мікробів і бактерій, в нерухомому повітрі вони зберігаються навіть на канцелярських предметах. Крім того, приплив кисню необхідний для продуктивної роботи мозку.

  1. Відпочивайте.

Сон – це не просто відпочинок, а й шанс стабілізувати роботу організму – нормалізувати тиск, відновити сили. Сон буде здоровим, якщо лягати спати до півночі.

3. Вживайте більше рідини.
Рясне пиття покращує обмінні процеси, сприяє виведенню шлаків і токсинів, запобігає зневодненню. Найкориснішою рідиною, як і раніше залишається вода. Альтернативою може бути зелений чай без цукру, з додаванням м’яти, імбиру, липи або женьшеню, корисним буде відвар шипшини.

4. Приймайте вітаміни.
Для зміцнення імунітету і протистояння вірусів дуже важливі вітаміни. Наприклад, вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12) збільшують активність лейкоцитів, а це підвищує опірність організму до застуд. Цими вітамінами багаті такі продукти, як м’ясо, риба, печінка, бобові, мед, горіхи. Найвідоміший нам вітамін С – це один з головних помічників в зміцненні вашої імунної системи і боротьби з респіраторними захворюваннями. Міститься в броколі, цитрусових, щавлі, петрушці, чорній смородині, шипшині.

  1. Правильно харчуйтеся.

Варто визнати, що хороший апетит під час зими, це не просто примха, а вимога організму, його реакція на зниження температури, короткий світловий день. Так він запасається енергією. Не пропускайте сніданки, вони повинні бути поживними, під час робочого дня, замість звичних печива і булочок, їжте курагу, чорнослив, фініки, це поліпшить роботу мозку і додасть сил. А на обід намагайтеся їсти перші страви – вони не тільки зігріють, а й поліпшать роботу шлунково-кишкового тракту. І якщо у вас немає алергії на спеції – сміливо вживайте їх, вони поліпшать кровообіг.

6. Обмежуйте себе від стресів.
Не всім відомо, що стресові ситуації послаблюють наш імунітет, тому намагайтеся їх уникати. Набагато корисніше буде отримати заряд позитивних емоцій через спілкування з близькими і друзями, похід у театр, кіно, на цікаву виставку, на яку довго не могли знайти час.

7. Не варто забувати про фізичну активність.
У зимовий час наша рухливість значно знижується, що негативно позначається на організмі. Тому будь-яка активність, будь то заняття на тренажерах, ковзани, сноуборд або піші прогулянки, нададуть тільки позитивний вплив на організм і зміцнять його.

Що необхідно знати про туберкульоз!

Туберкульоз є другою найбільш поширеною причиною смерті від інфекційних захворювань (після смерті від ВІЛ/СНІД).

Основним джерелом захворювання на туберкульоз є хвора людина, хворі тварини.

Мікобактерії з організму хворого можуть виділятися при кашлі, чханні, розмові,  з харкотинням, повітрям при диханні, слиною.

Особливо небезпечним для оточуючих є хворий з відкритою формою туберкульозу.

Збудник туберкульозу стійкий у навколишньому середовищі, зберігається у ґрунті 1-2 роки, в річковій воді до 5 місяців, у вуличному пилу до 10 діб.

Ультрафіолетові промені вбивають мікобактерії туберкульозу через 2-3 хвилини.

Як проявляється захворювання!

Туберкульоз зазвичай вражає легені.

Типовими ознаками захворювання на туберкульоз є:

Дуже вразливими до захворювання на туберкульоз є діти та підлітки, особливо з слабким імунітетом (часто хворіючі на ГРИП, бронхіти, пневмонії), діти з соціально незахищених сімей.

Здоров’я людини

Існує безліч визначень здоров’я, проте, якнайповніше позначення стану здоров’я сформульовано фахівцями Всесвітньої організації охорони здоров’я, які вважають, що здоровяце нормальний стан людського організму і психіки, що характеризується повним психофізичним і соціальним благополуччям людини.

Треба відмітити, що на думку експертів, здоров’я це не тільки відсутність різного роду захворювань, але і відсутність будь-якого дискомфорту, будь-якого відчуття незадоволеності життям.

У довгостроковій перспективі здоров’я людини залежить від багатьох чинників, і ось ті з них, які залежать від нашої волі:

Харчування

Ні для кого не секрет, що від повноцінного і збалансованого харчування залежить дуже багато що. Їжа може як вилікувати людину, так і згубити її.

Пиття

Людський організм на 60-90 відсотків складається з води (залежно від віку людини). Вода бере участь у всіх процесах нашого організму і навіть кістки містять певний відсоток рідини. А отже, важливість для здоров’я людини якості рідини, що вживається, важно переоцінити.

Рухова активність

Для оцінки важливості руху в житті кожного з нас слід вдуматися в приказку: «фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки не можуть замінити фізичних вправ». І це – чиста правда.

Загартовування

Терморегуляція – є однією з найважливіших захисних систем людського організму. Регулярне тренування цієї системи допомагає вашому організму безболісно переносити пікові дії зовнішнього середовища (переохолодження і перегрів).

Шкідливі звички

Найбільш популярні з них – це, звичайно ж, паління і вживання алкоголю. Кожна з цих звичок відбирає у нас багато років здорового життя. І не слухайте прихильників вживання «лікувальних» доз вина. Будь-який алкоголь відноситься до сильнодіючих нейротоксинів і людський організм його не потребує.

Повноцінний відпочинок та сон

Для забезпечення нормальної життєдіяльності кожній людині необхідний відпочинок. Якщо ви систематично не висипаєтеся або працюєте без вихідних, то для здоров’я це має вельми вагомі наслідки. Втома має властивість накопичуватися, приводячи, з часом, до виникнення хронічних захворювань.

Психічна врівноваженість

Величезна кількість захворювань, як психічних, так і фізичних, залежить від нашого емоційного стану. Постійні стреси і депресії можуть приводити до виникнення самих різних недуг, аж до ракових пухлин, оскільки людський організм є складною системою, в якій всі процеси взаємопов’язані.

Як бачите, всі вищеперелічені чинники, цілком піддаються корекції. Проте, на практиці, лише незначна кількість людей приділяють їм достатню увагу. А, тим часом, віддача від здорового способу життя починає відчуватися вже через декілька місяців і відчувається багато років.

Будьте здорові!                                                                                                         05.04.2017

З  22.06.2017 по 28.06.2017 – відзначають День Європи в Україні.

 Європейський Союз – економічний та політичний союз 28 держав-членів, що розташовані здебільшого у Європі. Веде свій початок від утворення Європейської спільноти з вугілля та сталі і Європейської економічної спільноти, що були засновані шістьма країнами в 1951 та 1958 роках відповідно. В сучасному вигляді існує на основі Договору про Європейський Союз, підписаному 7 лютого 1992 року і чинному з 1 листопада 1993.

Створення економічного союзу з найвищим рівнем інтеграції економік держав (спільна зовнішня економічна політика, спільний ринок послуг, матеріальних благ, капіталу і праці, а також спільна валюта) і політичного (спільна зовнішня політика) союзу, а також впровадження спільного громадянства.

Відповідно до п.1 ст. 3 Лісабонського договору мета Союзу – підтримувати мир, свої цінності та добробут своїх народів. В той же час у ст. 2 цього договору зазначено, що Союз засновано на цінностях поваги до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства права та поваги до прав людини, зокрема осіб, що належать до меншин. Ці цінності є спільними для всіх держав-членів у суспільстві, де панує плюралізм, недискримінація, толерантність, правосуддя, солідарність та рівність жінок і чоловіків.

22.06.2017

Ботулізм

Ботулізм являє собою досить важке захворювання токсикоінфекційного характеру.

Причини ботулізму криються у вживанні домашніх консервів, особливо грибів, а також при тактильному контакті з носієм, приміром, звичка брати в рот брудні пальці або їсти немиті фрукти та овочі.

Слабкість, нудота, нечаста блювота з підвищенням температури можуть наступити тільки на другу добу. Як і дорослі, діти страждають від спраги, розладів зору. Далі можуть з’явитися проблеми з диханням.

При прояві хоча б одного із симптомів необхідно терміново викликати швидку допомогу і негайно госпіталізувати хворого.

Для профілактики ботулізму необхідно дотримуватися чистоти і санітарних умов в будинку, особливо на кухні, де йде приготування їжі. Бактерія ботулізму нестійка до високої температури і гине вже при 80 градусах. Ось чому так важливо перед вживанням фруктів і овочів обдавати їх окропом.

Крім того, необхідно термічно обробляти м’ясо і рибу. Відмовтеся від напівпрожарених стейків, м’яса з кров’ю, копченої риби, а тим більше вживання свіжої риби. Всі ці продукти – потенційні джерела ботулізму. Перед вживанням ягід, овочів і фруктів потрібно очистити їх від ґрунту і добре вимити. Головною причиною виникнення ботулізму є домашні консерви. Якщо є можливість відмовитися від консервації, краще зробити це і купувати готові консерви. Також відмовтеся від покупки консервів грибів, м’яса і риби з рук. Ви ніколи не можете бути точно впевнені, в яких умовах були виготовлені ці консерви. Перед придбанням консерви в магазинах, уважно оглядайте банку. Консерви з роздутою кришкою – потенційні носії ботулізму.

27.06.2017

Безпечний відпочинок на воді

Найбільш чудовий відпочинок улітку – відпочинок на воді.

Окрім того вода – це чудодійний засіб оздоровлення організму. Плавання зміцнює організм, розвиває силу, спритність, витривалість. Людина, яка вміє плавати, почуває себе у воді  спокійно і впевнено.

Для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення, необхідно дотримуватись певних правил.

 Ось вони:

    Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.

вода1

Ні в якому разі:

    Не використовуй для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання. Пам’ятай, надувні матраци і надувні іграшки вітром або течією  може віднести дуже далеко від берега, а хвилею перевернути, з них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.

вода2

Не грай у воді в небезпечні ігри, а саме: не слід підпливати під тих, хто купається, хапати їх за руки чи ноги, «топити».

 

 

Отже, якщо ти будеш уважним та обережним і дотримуватимешся вищевказаних правил, відпочинок на воді принесе тобі лише радість та задоволення.

03.08.2017

Зубні пасти

Одним з основних засобів гігієни порожнини рота є зубні пасти._zub_2

Пасти поділяють на гігієнічні та лікувально-профілактичні.

Гігієнічні зубні пасти  тільки очищають і освіжають  але не містять спеціальних лікувальних і профілактичних добавок.

Дитячі гігієнічні пасти володіють хорошими смаковими якостями за рахунок приємних ароматів, в які входять різноманітні ефірні масла і харчові есенції. Хороші смакові властивості дитячих гігієнічних паст – їх головна особливість. Це допомагає швидше привчити дітей до щоденного чищення зубів, перетворюючи необхідну процедуру в приємну.

Лікувально-профілактичні зубні пасти крім відомих компонентів містять біологічно активні добавки: вітаміни, екстракти, настої лікарських рослин, солі, мікроелементи, ферменти. Подібні пасти призначені як для повсякденного догляду за порожниною рота з профілактичною та гігієнічною метою, так і для цілеспрямованої профілактики карієсу зубів, захворювань пародонту, некаріозних уражень, захворювань слизової оболонки порожнини рота.
post-190038-1265998773

Застосовуючи лікувально-профілактичні зубні пасти  можна регулювати надходження макро-і мікроелементів в тканини зуба, сприяти фізіологічного процесу “дозрівання” емалі зубів і збереження зубів здоровими на довгі роки.

Систематична гігієна порожнини рота регулярне видалення м’яких зубних відкладень надають сприятливий вплив на слизову ясен та їх масаж, що відбувається під час чистки зубів, покращує кровообіг в тканинах пародонта і активізує обмінні процеси, що в повній мірі забезпечують здоров’я зубів і тканин.

Тільки професіонал-стоматолог може і повинен призначати той чи інший гігієнічний засіб своєму пацієнту в залежності від стану зубів і слизової порожнини рота.

13.09.2017